2023-2024

NOVEMBRIS

Izteiksmīgās runas konkurss

21. novembrī Gaismas pamatskolā notika izteiksmīgās runas konkurss,,Ik rītu Latvija kā cielaviņa pretī skrien’’. Skolēni sacentās dažādās vecumposmu grupās : 1.-3.klašu grupā, 4.-6.klašu grupā un 7.-9.klašu grupā. Tika vērtēta prasme publiski uzstāties, pašizteiksme, prasme atklāt dzejoļa saturu un galveno domu, dzejoļa vizuālais ietērps.

Bērni konkursam gatavoja dzejoļus par Latviju. Izskanēja tādu pazīstamu autoru kā K.Skujenieka, O.Vācieša, A.Bārdas dzejoļi. Visčaklākie konkursa dalībnieki bija jaunāko klašu skolēni, bet netrūka pārstāvju arī no citām klasēm.

Skolēni un skolotāji bija padomājuši arī par dzejoļa vizuālo ietērpu, papildinot priekšnesumus ar zīmējumiem, kustībām, karodziņiem un citiem atbilstošiem rekvizītiem.

1.- 3. klašu grupā vislabāk uzstājās Mārīte Vīgante, 4.-6.klašu grupā Gvido Rande, 7.-9.klašu grupā Ludis Miķelāns.

Valsts svētku koncerts

16.11. Gaismas pamatskolā izskanēja Latvijas dzimšanas dienai veltīts koncerts. Koncerta moto šogad bija ,,Ik rītu Latvija kā cielaviņa pretī skrien’’. Un koncerta gaitā cielaviņa paviesojās katrā no Latvijas četriem novadiem, pieminēja kritušos karavīrus, izteica novēlējumus Latvijai dzimšanas dienā.

Koncerta sākumā uzrunu teica skolas direktore Vita Felsberga, uzsverot, cik svarīgi ir katram sirdī mīlēt savu dzimto zemi.

Koncertā skolas skolēni un skolotāji izdziedāja un izdejoja skaistākās dziesmas, dejas un rotaļas. Pirmā uzstāšanās bija pirmo klašu skolēniem, kas kopā ar skolotāju Gitu dejoja ,,Es mācēju danci vest’’.

Svētku programmā tika akcentēts katra novada skaistums un unikalitāte, izskanēja dialogi latgaliešu un ventiņu dialektā.

Katrs novads ir Latvijas bagātība, un kopā tie veido mūsu zemi tik krāšņu un daudzveidīgu, kāda tā ir.

Skolā viesojas Zemessardzes pārstāvis

Patriotiskajā mēnesī Gaismas pamatskolā ciemojās Zemessardzes 19. nodrošinājuma bataljona kaprālis Santis Larionovs.

Prezentācijas laikā skolēni guva priekšstatu par zemessardzes darbu, zemessargu lomu miera nodrošināšanā un darbību kara apstākļos.

Bērniem bija iespēja uzzināt, kāda ir zemessarga ikdiena, ko ēd un velk mugurā zemessargi un kāds ir viņu ikdienas ekipējums.

Vislielāko interesi radīja iespēja pašiem pielaikot zemessarga ekipējumu. Lai gan karavīra mugursoma bija ļoti smaga, mūsu skolas skolēni apgalvo, ka ir gatavi aizstāvēt dzimteni nepieciešamības gadījumā.

10.11. skolēni un skolotāji pulcējās skolas pagalmā pie karoga, lai godinātu par Latvijas brīvību kritušos karavīrus.

Skolotāja Regīna pastāstīja par Latvijas valsts dibināšanu, jaunās valsts  cīņu pret Bermonta armiju, karavīru patriotismu un mīlestību pret savu zemi. Skolēni uzzināja par Lāčplēša Kara ordeni, ko piešķīra brīvības cīnītājiem.

No svecītēm tika izveidota Rīta zvaigznes jeb Ausekļa zīme. Skolēni un skolotāji nodziedāja ,,Div dūjiņas’’ un norunāja sagatavotos dzejoļus.

Mārtiņdiena

9. novembrī skolēni un skolotāji pulcējās skolas zālē, lai ieskandinātu Mārtiņdienu – rudens beigas un ziemas sākumu. Laiku, kad pabeigti rudens darbi, beidzies klusais veļu laiks un var sākt doties ķekatās. Tāpēc arī mazākie skolas skolēni zālē ieradās ķekatnieku tērpos.

Bērni minēja mīklas, gāja rotaļās, meitenes ēda dzērvenes, lai būtu sārti vaigi.

Vēlāk skolēni sadalījās grupās un devās uz klasēm, kur skolotāja Anita bija sagatavojusi radošās darbnīcas, kurās skolēni gatavoja maskas, aplicēja Mārtiņdienas gaiļus, lasīja kastaņus un čiekurus, izrotāja koka zarus un veidoja klases spēka zīmi.

Pēc radošajām darbnīcām skolēni pulcējās zālē un viens otru cienāja ar svaigiem dārzeņiem. Skolēni  izgaršoja dažādas dārzeņu garšas, jo daudzi bērni dārzeņus bija redzējuši un baudījuši tikai katlā.

Mārtiņdiena aizvadīta, nu gaidām Ziemassvētkus.

6. novembrī Gaismas pamatskolas 7,8, 9 klašu skolēni Rīgā iepazinās ar Latvijas armijas militāro tehniku.

OKTOBRIS

Halovīna ballīte Gaismas pamatskolā

31.10. skolā notika Halovīna ballīte. Pulksten piecos skolēni, saposušies dažādās svētku tematikai atbilstošās maskās, pulcējās skolas zālē. Zāle bija skaisti izdekorēta, netrūka ne raganu, ne ķibju, ne sveču, ne zirnekļa tīklu, svētku noskaņu radīja dažādas gaismiņu virtenes.    Kā ieejas biļeti pasākumā skolēni bija sagatavojuši dažādus zīmētus, līmētus, veidotus ķirbīšus.

Ballītes sākumā tika organizētas dažādas spēles un stafetes. Skolēni sacentās raganas tērpa uzlaikošanā un  jāšanā ar raganas slotu,  florbolā ar mazajiem ķirbīšiem, kā arī piedalījās krēslu spēlē un izmēģināja lokanību, spēlējot ,,Limbo’’.

Pēc iesildīšanās visi pavadīja laiku dziedot un dejojot, par mūziku parūpējās skolēnu pašpārvaldes puiši. Beigās visiem izdevās arī atbilstoši Halovīnu tradīcijām tikt pie konfektēm.

Ballīte izdevās jautra un krāsaina!

Sporta aktivitātes oktobrī

Oktobrī turpinājās mūsu skolas skolēnu dalība dažādās sportiskajās aktivitātēs.

5.10 skolēni piedalījās LSO rīkotajās futbola sacensībās un sīvā cīņā ieguva B divīzijā 1. vietu. Savukārt  19. 10 skolēni piedalījās sadraudzības futbolgolfa sacensībās Pamūšas pamatskolā. Skolu pārstāvēja četri skolēni – Laima Līga Jansone, Dāvis Jansons, Lolita Volčaņina un Ģirts Rande-, jaunieši   godam finišēja un katrs ieguva medaļu.

Sacensībās saviem spēkiem varēja mēroties arī skolotāji, un mūsu skolas skolotāja Indra parādīja lielisku sniegumu, iegūstot 1.vietu.

Praktisko darbu pēcpusdiena ,,Acis darba izbijās, rokas darba nebijās’’.

Tā kā mūsu skolā ir ļoti svarīgi apgūt dažādas ikdienas dzīvē nepieciešamas iemaņas, 17. oktobra pēcpusdienā internāta grupās notika praktisko darbu pēcpusdiena.

Skolēni demonstrēja dažādas prasmes – sita naglas, skrūvēja skrūves un šuva pogas. Izrādās, ka gan meitenes, gan zēni vienlīdz labi prot veikt dažādus ikdienā noderīgus darbus. Darbošanās  noritēja draudzīgā noskaņā, vecākie skolēni ar padomu palīdzēja jaunākajiem.

Bet vislabāk bērniem patika radošā darbošanās. Skolēniem bija jāizdomā un jāprezentē savas sapņu tortes izskats, bet šodien bija iespēja šo ieceri realizēt, veidojot torti internāta grupās. Skolēni veidoja cepumu tortes, kā pildījumu izmantojot biezpienu, krējumu, banānus, graudu pārslas un konfektes.

Visiem bija liels gandarījums par paveikto un saldas vakariņas.

Skolotāju dienas rīts ,,Visa dzīve man viens ceļojums’’.

10. oktobrī garajā starpbrīdī skolotāji un skolēni pulcējās skolas zālē uz skolotāju dienas rītu. Pasākuma caurviju motīvs bija ,,ceļojums’’.

Pedagogiem un skolas darbiniekiem  bija laiks nedaudz atpūsties, pasapņot un piedalīties superbingo izlozē, lai varētu laimēt dažādas balvas – atpūtu Maldīvu salās, dalību makšķerēšanas sacensībās, došanos uz meditācijas nometni ,,Šeit un tagad’’, biļeti uz rokkoncertu vai pūtēju orķestra ,,Auseklītis’’ koncertu, Zooloģiskā dārza kukaiņu mājas apmeklējumu. Bija iespēja piedalīties fotosesijā un pozēt īstam gleznotājam, kā arī piedalīties līnijdejās ar skolotāju Aldi.

Rīts pagāja jautri, krāsaini un aktīvi. Lai visiem skolotājiem pietiek spēka, radošas dzirksts un veselības, ikdienas pienākumus veicot!

Koncerts pamatskolā ,,Rīdze’’

Nu jau par tradīciju kļuvuši sadraudzības koncerti ar pamatskolas ,,Rīdze’’ skolēniem. Abu skolu skolēnus vieno dziedāšanas prieks, tāpēc 4. oktobrī mūsu  skolēni devās uz pamatskolu ,,Rīdze’’, lai priecētu skolēnus ar koncertu, kurā skanēja Gaismas pamatskolas skolotājas Elgas Poles- Polītes dziesmas ar dzejnieka Ulda Poļa- Polīša vārdiem.

Izskanēja dziesmas par no izrādes ,,Vinnijs Pūks un viņa draugi’’, kā arī citas jaukas dziesmas par kukaiņiem, zvēriem, skolu un puķēm. Skolēni rādīja savas publiskās uzstāšanās prasmes – dziedāja, dejoja, iejutās dažādu tēlu lomās.

Ar savu ģitārspēli priecēja Marta Rancāne, izpildot H.Sīmaņa dziesmu ,,Ezers’’. Savukārt  ,,Rīdzes’’ skolēni bija sarūpējuši saldās balvas.

Vēlāk skolēni devās uz Dabas muzeju, kur iepazinās ar patstāvīgo ekspozīciju.

SEPTEMBRIS

1.septembris Gaismas pamatskolā

Caur asteru pušķiem iezvanot gadu, Gaismas pamatskolā sācies jauns darba cēliens. Skolu atkal piepildījuši bērnu smaidi, smiekli un čalas.

Skolēni svētku dienas rītā pulcējās savās klasēs, bet plkst.10.00 devās uz svinīgo pasākumu skolas zālē. Skolas direktore Vita Felsberga un pašvaldības pārstāvji teica svētku runu, sveicot skolēnus un viņu vecākus, mācību gadam sākoties.

Īpaši tika sveikti skolēni un skolotāji, kuri šogad pirmoreiz uzsākuši mācības un darba gaitas  Gaismas pamatskolā.

Kopīgi tika nodziedāta skolas himna, tāpat skatītājus ar savu dziedāšanu un ģitārspēli priecēja Marta.

Skolotāju ansamblis nodziedāja dziesmu ,,Ēzelīša dzimšanas diena’’, un pie skolēniem ciemos atnāca īsts Sivēns ar krāsainu balonu pušķi. Katram jaunajam skolas skolēnam kā sveiciens tika krāsains balons.

Skanot zvanam uz pirmo mācību stundu, skolēni un klašu audzinātāji devās uz savām klasēm.

Lai priecīgs, radošs, darbīgs jaunais mācību gads visiem!

Kultūras mantojums Ropažu novadā

5. septembrī 7.-9. klašu skolēni piedalījās Ropažu novada piedāvātā izzinošā nodarbībā par arheoloģiju un iepazinās ar arheologa profesiju.

Skolēni uzzināja par senajām cilvēku mītnēm – pilskalniem, ēkām, piemēram, Āraišu ezerpili, lauku apmetnēm, apbedījumiem un apbedījumu vietām.

Bērni  iepazinās ar materiāliem, kas iegūti, veicot arheoloģiskos izrakumus. Tika demonstrēti sieviešu un vīriešu galvaskausi, dažādi  trauki un saimniecības priekšmeti, kā arī   bija iespēja likt puzles par arheoloģijas tematiku un  iepazīties ar pieejamo literatūru par arheoloģiju.

Vislielāko interesi skolēnos radīja  galvaskausu izpēte. Lekcijas beigās bērniem  bija iespēja uzdot dažādus jautājumus, visvairāk pārdomu un jautājumu  raisīja  dažādu laikmetu – dzelzs laikmeta, bronzas laikmeta  –  rotaslietas.

Gaismas pamatskolas virtuves darbinieku ekskursija

Gaismas pamatskolas profesionālās pamatizglītības programmas virtuves darbinieks izglītojamie 2023. gada 08. septembrī apmeklēja izstādi ‘’Rīga Food 2023’’.

Izstādē apskatījām un degustējām gaļas, zivju, dārzeņu, piena, maizes, augļu pārtikas produktus. Nogaršojām dažādas mērcītes un piedevas ēdieniem – gan asās, gan saldās.

Redzējām ļoti daudz dažādas jaunas tehnoloģijas, kas palīdz ēdināšanas sfēras darbiniekiem ikdienas darbā.

Starp izstādes apmeklētājiem pamanījām mūsu valsts prezidentu Edgaru Rinkeviču.

Sporta spēles “Mēs varam!”

9.septembrī Valmierā notika 16.starptautiskās sporta spēles “Mēs varam”. Gaismas pamatskolas komandā bija Diāna Kalniņa,Ginta Leļeva, Elfa Čerņevska, Raivis Indrāns,Markuss Skujiņš un Lolita Volčaņina. Sacensības notika dažādās disciplīnās – skriešanā, kroketā, bumbu mešanā, florbolā un Bocia spēlē. Jautri un interesanti pavadījām dienu.

Septembris – drošības mēnesis.

Atgriežoties skolā, skolēniem aktuāli kļūst jautājumi par drošību, tāpēc 1.-5. klašu un C grupas skolēni 12. septembrī pulcējās skolas zālē, lai pārrunātu būtiskākos drošības likumus.

Tika izrunāts, kā droši šķērsot ielu, kā uzvesties, ja pie durvīm zvana svešinieks, kurā vietā visdrošāk rotaļāties. Tāpat tika noskaidrots, kā rīkoties ar sērkociņiem un elektroierīcēm un ko darīt, ja uz ielas sastopies ar svešiem kaķiem vai suņiem.

Bērni aktīvi iesaistījās diskusijā un zināja atbildes uz ļoti daudziem jautājumiem. Stāstījumu papildināja rotaļas, piemēram, tika spēlēta spēle ,,Luksofors’’, un skolēni varēja iejusties autovadītāja , policista un luksofora lomā.

Pasākuma izskaņā katrs skolēns saņēma sagatavi ar policijas automašīnu, kas klasē pašam jāizveido, tāpat daudzveidīgas darba lapas dažādu drošības noteikumu atkārtošanai.

Drošības nedēļas izskaņā skolēni kopā ar klašu audzinātājiem varēs noslēgt drošības līgumu, kurā apņemsies sargāt savas mantas, nerunāt ar svešiniekiem, neaiztikt svešus dzīvniekus, šķērsot ielu pie zaļās gaismas luksoforā.

Dzejas dienas dziesmu ritmos

Septembris ir Dzejas dienu mēnesis, kad cilvēki lasa, klausās, deklamē un arī izdzied dzejoļus, tāpēc  14. septembrī Gaismas pamatskolas skolēni devās uz Saldu, lai piedalītos Saldus bibliotēkas organizētā pasākumā, kas veltīts Dzejas dienām.

Šoreiz tika runāts par Ulda Poļa – Polīša dzejoļiem bērniem, kuru muzikālo ietērpu veidojusi komponiste un mūsu skolas mūzikas skolotāja Elga Pole – Polīte.

Saldus skolas skolēni pulcējās bibliotēkā un aktīvi iesaistījās sarunā par dzeju, par to, kā rodas dzeja, par ko var uzrakstīt dzejoli, savukārt skolotāja Elga stāstīja par savu sadarbību ar dzejnieku Uldi Poli – Polīti un kopīgi radītajām bērnu dziesmām.

Kopīgi tika izdziedāta dziesma par vardīti, suni, kaķi, gaili  un citiem dzīvnieciņiem, kas ir galvenie Ulda dzejoļu tēli, tāpēc jo īpaši tuvi mazajiem lasītājiem.  Izskanēja arī dziesmas no teātra izrādes ,,Vinnijs Pūks un viņa draugi’’.

Skolēni pēc tam apmeklēja Jaņa Rozentāla muzeju un Saldus baznīcas bronzas  tēlus, kas veidoti pēc J. Rozentāla gleznas ,,Pēc dievkalpojuma’’. Nogaršojuši Saldus ,,Gotiņas’’ un gandarīti par paveikto darbu, bērni devās mājup.

Pārgājiens ,,Pretī rudens saulgriežiem”

Šī gada rudens bija ļoti dāsns un priecēja mūs ar lieliskiem laika apstākļiem, lai ikviens no mums varētu pilnā mērā izbaudīt Latvijas krāšņumu un bagātību dodoties ikgadējā rudens pārgājienā. Pārgājiena laikā bija iespēja vērot izmaiņas dabā, vērtēt cilvēka saimnieciskās darbības ietekmi uz to, māt atvadu sveicienu gājputniem, ieraudzīt to, kam ikdienā nepievēršam vērību, un vākt materiālus pārgājiena prezentācijas veidošanai.

Katra klašu grupa prezentēja savu redzējumu par rudens saulgriežiem. Prezentācijas tika izvietotas skolas teritorijā, un tās varēja aplūkot ikviens interesents. Klašu grupas sniedza savu vērtējumu par izvietotajiem eksponātiem. Vislielāko punktu skaitu ieguva 2.a/5.c/8.c/9.b un 2.b/3.a/5.a/6.a klase, tad seko 2./3.klase un 4./5.e klase. Iegūto punktu skaits ir ļoti tuvs visām klašu grupām.

Taču nav svarīgs iegūto punktu skaits, svarīgi ir tas, ka mēs spējam būt vienoti, darboties un radīt kopā.

Maizes diena

 21. septembrī Gaismas pamatskolā notika tradicionālie Maizes svētki.

Skolēniem jau iepriekš bija jāpaveic sagatavošanās darbi klašu grupās. Bērni cepa dažādus maizes izstrādājumus – kēksiņus, cepumus, rupjmaizes grauzdiņus, tostermaizes. Tāpat katrai klašu grupai bija jāizveido savas maizītes etiķete, iekļaujot tajā maizes nosaukumu, ražotāja vārdu, saukli, izgatavotā produkta sastāvdaļas.

Sākumā skolēni pulcējās skolas zālē, kur atraktīvā saimniece Anita pastāstīja par maizi un tās cepšanas tradīcijām Latvijā, skolēni dziedāja dziesmas par maizi un gāja rotaļās, notika pat simboliska Jumīša sagūstīšana. Tika noskaidrots, ko nozīmē jēdzieni sālsmaize, ceļamaize, ciemakukulis.

Pēc tam skolēni devās uz skolas pagalmu, kur piedalījās ,,Kukulīša ceļā’’, kurā bija jāveic dažādi uzdevumi –   jāliek krāsnī maize, jāiestudē pasaka par kukulīti, jāatdala graudi no pupām, jāsaliek attēlos grauda ceļš līdz maizei un tautasdziesmas par maizi, jānosaka rupjmaizes un baltmaizes sastāvdaļas,  jāatrod maizes cepšanai nepieciešamo seno priekšmetu nosaukumi, jāmet mērķī miltu maisi.

Vēlāk  skolēni  pulcējās skolas zālē un prezentēja sevis cepto maizi un maizes etiķeti.  Notika arī dažādu maizes izstrādājumu degustācija.

Diena bija darbīga, izzinoša un garda!